[Poradnik] Nagrywanie gier XGD2/XGD3 Xbox 360 od podstaw na różnych nagrywarkach

Poradniki i artykuły

[Poradnik] Nagrywanie gier XGD2/XGD3 Xbox 360 od podstaw na różnych nagrywarkach

Postprzez IceG » 24 wrz 2014, o 12:48

Obrazek
Cześć :) to znowu ja długo zbierałem się aby napisać ten poradnik, ale do rzeczy napisałem go dla osób które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z nagrywaniem kopii zapasowych/bezpieczeństwa swoich gier. Nie gwarantuje, że każda nagrana za pomocą tego poradnika płyta będzie odczytana w konsoli, ale dołożyłem wszelkich starań aby zawarte tu informacje przyczyniły się do pomyślnego uruchomienia kopii.

Co nam będzie potrzebne do nagrania obrazu gry Xbox 360:

1) Wiedza jaką przeróbkę w konsoli mamy LT2.0 lub LT3.0. Poradnik tyczy się przeróbki LT3.0.

2) Obraz płyty, można go zdobyć w dwojaki sposób.. z naszego forum lub samodzielnie tworząc go (wedle mojego poradnika -> viewtopic.php?f=16&p=31701#p31701) ze swojej własnej płytki z grą.

Jeżeli mamy obraz iso to super, teraz sprawdzamy jaki ma rozmiar jeżeli obraz płyty ma 8.13GB to jest to gra XGD3 i do jej poprawnego nagrania potrzebna nam nagrywarka iHas z rewizją B lub inna obsługująca Burner Max Payload Tool. Więcej o tych nagrywarkach w dalszej części poradnika :) Jeżeli natomiast płytka ma rozmiar w okolicach 7,3GB to gra jest XGD2 i do jej nagrania potrzebna nam będzie zwykła nagrywarka obsługująca płytki DVD+R DL, tu mała uwaga nagrywarki laptopowe mogą mieć problemy z nagrywaniem takich płyt, zalecałbym nagrywarki w PC.

3) Program abgx360 do pobrania z sieci
[Zarejestruj się lub zaloguj, by widzieć linki]
lub
[Zarejestruj się lub zaloguj, by widzieć linki]

4) Program IMGBURN również link do pobrania [Zarejestruj się lub zaloguj, by widzieć linki]

5) Program BurnerMAX Payload Tool v0.15 link do pobrania [Zarejestruj się lub zaloguj, by widzieć linki]

Jeżeli wszystkie programy mamy pobrane i zainstalowane to przechodzimy do konfiguracji. Na pierwszy ogień idzie abgx360, w nim będziemy sprawdzać poprawność obrazu iso gry.

Konfiguracja dla LT3.0 wygląda następująco:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po ustawieniu programu warto zapisać ustawienia, aby można było je potem szybko wczytać przy nowej płytce. Zapisujemy wchodząc w Menu File -> Save Settings

Jeżeli ustawiliśmy wszystko w abgx przechodzimy do programu IMGBURN
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Są to podstawowe ustawienia do nagrywania gier Xbox 360, niektóre opcje będziemy potem zmieniać w zależności od rodzaju płyt na których będziemy nagrywać, zalecane Verbatim lub Platinum.

Skoro już poustawialiśmy wstępnie wszystko w programach przechodzimy do setna. Przed nagraniem należy sprawdzić każdy obraz iso w programie abgx360, uruchamiamy więc program i wczytujemy ustawienia dla LT3.0 (File - Load Settings) i wybieramy obraz klikając na ikonkę folderu, następnie czeka nas tylko kliknięcie w przycisk Launch i program zacznie sprawdzać obraz, należy pamiętać aby być podłączonym do internetu ponieważ program pobiera sobie pliki potrzebne do weryfikacji.

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Filmik pokazujący skanowanie obrazu iso gry XGD3 można pobrać poniżej, kursorem pokazałem najczęstsze błędy popełniane podczas skanowania.
Kod: Zaznacz cały
Żeby zobaczyć linki, musisz się zarejestrować lub zalogować.


Jeżeli abgx nie będzie chciał się łączyć z bazą należy dograć mu FIX-a z linku poniżej. Testowany na Windows 7, aby wgrać go automatycznie kliknij plik .bat

Kod: Zaznacz cały
Żeby zobaczyć linki, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Obrazkowa instrukcja wgrywania FIX-a dla windows poniżej (wystarczy kliknąć w Pokaż).
Spoiler:


Jeżeli program nie pokazał nam żadnych błędów na czerwono to możemy przejść do nagrywania. Opiszę procedurę nagrywania gry XGD2 (7,3GB), bardzo łatwą, tak na sam początek.

Uruchamiamy IMGBURN i klikamy następująco

Obrazek

następnie wybieramy obraz gry (plik .dvd nie iso), ustawiamy prędkość nagrywania i tu zaczyna się znów ustawianie.. wszystko kwestia na jakich płytach nagrywamy.

Obrazek

Zalecane ustawienia IMGBURN dla płyt Platinum:
OPC - wyłączone
prędkość nagrywania - 2,4x

Dla Verbatimów:
OPC - włączone
prędkość nagrywania - 4x

Należy pamiętać że nie wszystkie nagrywarki obsługują prędkość 2,4x w takim wypadku nagrywamy z prędkością 4x i włączonym OPC w IMGBURN, tracimy na jakości nagrania, ale jak inaczej się nie da, to tak musi być :).


Jeżeli ustawiliśmy prędkość i OPC a plik obrazu ma rozszerzenie .dvd to nic tylko w IMGBURN klikamy na

Obrazek

Proces nagrywania wystartował, po jego zakończeniu IMGBURN zweryfikuje płytkę czy odpowiada obrazowi iso jeżeli weryfikacja przejdzie pomyślnie to nagraliśmy grę XGD2 :) Super.

Co jeżeli mamy grę XGD3 (8,13GB) większość nowych gier jest w tym formacie.. potrzebujemy nagrywarki która nadpali nam te dodatkowe MB. Są w zasadzie 2 możliwości szukamy nagrywarki iHas rev. B już nie produkowana i dość droga jak na dzisiejsze czasy cena 100-200zł lub szukamy palnika :D zgodnego z programem BurnerMAX Payload Tool v0.15. tu sytuacja jest łatwiejsza, ale nie dokońca. Lista nagrywarek obsługiwanych przez program nie jest duża, a sama obecność nagrywarki na liście nie gwarantuje powodzenia w nagrywaniu.

Lista nagrywarek z szansą na poprawne nagrywanie XGD3 za pomocą BurnerMax Payload Tool:
ASUS DRW-20B1LT
ASUS DRW-24B1 ST/LT
ASUS DRW-24B3 ST/LT
ASUS DRW-24B5 ST/LT
DELL DH-16ABS
HL-DT-ST DVDRAM GH20NS15 (testowana i nagrywa poprawnie)
HP DVD1260i
HP DVD1270i
HP PLDSDL8ATL
LITE-ON iHAS/iHAP 122-04C
LITE-ON iHAP 122-04W
LITE-ON iHAS 122-18 (C)U (testowana i nagrywa poprawnie)
LITE-ON iHAS 322
LITE-ON iHAS x24 (A)/B/C/DU
LITE-ON iHAS 124 E/EU (przetestowałem i nagrywa poprawnie)
LITE-ON DH-16ABSH11B
Optiarc AD-7580S
Optiarc AD-7640A
Optiarc AD-7740H
Optiarc BC-5500S
PIONEER DVR-110D
PIONEER DVR-111D
PIONEER DVR-118L
PIONEER DVR-218
PIONEER DVR-219
PIONEER DVR-220
PIONEER DVR-A18L
PIONEER DVR-TD10RS
PIONEER S18LBK (przetestowałem i nagrywa poprawnie)
Plextor PX-880SA
Plextor PX-L890SA
Slimtype DS8A3S
Slimtype DS8A5SH
Slimtype DS8A8SH
TEAC DV-W524GSB
TSSTcorp SE-S084B
TSSTcorp SH-S202 (przetestowałem i nie nagrywa poprawnie)
TSSTcorp SH-S202N (przetestowałem i nie nagrywa poprawnie)

TSSTcorp SH-S203D
TSSTcorp SH-222AB
TSSTcorp SH-223F
TSSTcorp SH-224BB
TSSTcorp SN-208AB
TSSTcorp SN-208BB
TSSTcorp SH-243N
TSSTcorp TS-L633B
TSSTcorp TS-T633C
TSSTcorp CDDVDW TS-L633F (testowana i nie nagrywa poprawnie)
TSSTcorp TS-L633J
TSSTcorp TS-L633R


Obecnie najłatwiej dostać jakiegoś iHasa z rewizją E/EU lub Samsunga, ja testowałem na nagrywarce PIONEER S18LBK. Koszty tych nagrywarek to od 40-80zł więc jeszcze "akceptowalny" wydatek. Polecam zakupić iHasa, najłatwiej skonfigurować taką nagrywarkę :).

Zaczynamy.. Uruchamiamy BurnerMAX Payload Tool v0.15 i wkładamy czystą płytkę DVD+R DL do napędu, następnie klikamy na przycisk BurnerMax i czekamy na komunikat od programu.

Obrazek

Jeżeli wyświetli się Enabled znaczy się że jest szansa na pomyśle nagranie obrazu iso. Nie wyłączamy BurnerMAX Payload Tool do momentu zakończenia nagrywania w IMGBURN. Jeżeli zweryfikowaliśmy swój obraz w abgx360 i nie było błędów możemy przejść do IMGBURN.

Uruchamiamy program i widzimy że standardowa pojemność płytki zwiększyła się

Po BurnerMAX Payload Tool v0.15
Obrazek

Przed
Obrazek

Przygotowanie iHasa 124-04 rev. B do nagrywania gier Xbox 360 (Wgrywamy FW BurnerMax do nagrywarki)
Spoiler:


MEGA WAŻNE:
Przed rozpoczęciem nagrywania gier XGD3 wyłączamy opcję Verify/Weryfikacji w IMGBURN, to jest ta opcja pod polem wyboru napędu, często jest tak że konsola nie widzi płyty (lub gra nie chce się zainstalować) która pomimo, że się nagrała nie przeszła weryfikacji, nie wiem czemu tak jest, ale jest i nie ma co dyskutować ;).

Dodam, że zalecane płyty do nagrywania za pomocą BurnerMAX Payload Tool to Verbatimy, więc ustawienia OPC - włączone i prędkość nagrywania - 4x zalecane.


Jeżeli masz wszystko podobnie jak ja czyli dostępna wielkość płytki się zwiększyła, obraz iso wybrany (.dvd) prędkość nagrywania i OPC odpowiednie do płytki to można nagrywać. Testowałem na płytach Platinum przy prędkości 4x i konsola jest w stanie tak nagraną kopię zainstalować na dysku :).

Najczęstsze błędy:
Obrazek to błędnie wczytana długość obrazu, jeżeli nie masz tej linijki tak jak na zdjęciu to jak najszybciej anuluj nagrywanie, uratujesz tak płytkę. Jedyna rada to spróbować ponownie.

Kolejne błędy dotyczą weryfikacji i nagrywania, jeżeli gra po nagraniu nie przechodzi weryfikacji a konsola ją widzi, to spróbuj nagrać raz jeszcze po weryfikacji w abgx360 lub poszukaj innego obrazu iso. Jeżeli gra nie chce się nagrać/zweryfikować przy 50% lub nie jest widziana przez konsolę to wyłącz weryfikację przed nagraniem, pisałem o tym wyżej.

Jeżeli płytka nagrała się poprawnie a mimo to w konsoli "dysk nie jest obsługiwany" to sprawdź obraz w abgx360, możliwe że obraz nie ma dogranej topologii przez co nie ruszy na LT3.0. Topologia z abgx360 wymagana jest do LT3.0. Jeżeli mamy LT2.0 sprawa wygląda trochę inaczej, nie musimy dogrywać topologii za pomocą abgx360, aczkolwiek weryfikacja płyty mile widziana, można użyć opcji "Disable Writes" aby nie modyfikować obrazu iso. Aby nagrać grę modyfikujemy ją wpierw programem xbox backup creator, link i instrukcja w moim podpisie lub poradnik do wyszukania na 2 stronie forum. Tak zmieniony obraz nagrywamy normalnie za pomocą ImgBurn tak jak byśmy nagrywali grę dla LT3.0.


Mam nadzieję że pomogłem :) i nie zanudziłem, pozdrawiam IceG
Ostatnio edytowano 11 paź 2017, o 19:09 przez IceG, łącznie edytowano 34 razy
[Zarejestruj się lub zaloguj, by widzieć linki]
Obrazek
Obrazek
[Zarejestruj się lub zaloguj, by widzieć linki]
Avatar użytkownika
Ekspert
 
Posty: 970
Lokalizacja: ラドム
Konsola: Slim LT3.0 / 320GB / KINECT | iHas B/EU+S18LBK
Podziękowania: 578

Re: [Poradnik] Nagrywanie gier XGD2/XGD3 Xbox 360 od podstaw na różnych nagrywarkach

Postprzez insaane » 24 wrz 2014, o 13:17

Jak robisz screen to wyodrębniaj okna ALT + PRINTSCREEN :) tak na przyszłość a sam poradnik bardzo przejerzysty.
X360 Fat + LT3 (250GB) - sprzedam!
PS2 Slim + FMCB (64MB)
PS1 Slim + ModChip (64MB)
NDSi XL + ACE3DS (8GB)
N3DS (4GB)
PSVita (4GB)
Avatar użytkownika
Przyjaciel
 
Posty: 306
Lokalizacja: Radom
Konsola: Xbox 360 Elite 250GB LT3
Podziękowania: 53

Re: [Poradnik] Nagrywanie gier XGD2/XGD3 Xbox 360 od podstaw na różnych nagrywarkach

Postprzez IceG » 24 wrz 2014, o 15:02

insaane napisał(a):Jak robisz screen to wyodrębniaj okna ALT + PRINTSCREEN :) tak na przyszłość a sam poradnik bardzo przejerzysty.


Ok dzięki za info, jak będę miał chwilkę to jeszcze dodam coś to poradnika i popoprawiam te screeny bo rzeczywiście nieładnie wyszły te okna ;)
[Zarejestruj się lub zaloguj, by widzieć linki]
Obrazek
Obrazek
[Zarejestruj się lub zaloguj, by widzieć linki]
Avatar użytkownika
Ekspert
Autor tematu
 
Posty: 970
Lokalizacja: ラドム
Konsola: Slim LT3.0 / 320GB / KINECT | iHas B/EU+S18LBK
Podziękowania: 578

Re: [Poradnik] Nagrywanie gier XGD2/XGD3 Xbox 360 od podstaw na różnych nagrywarkach

Postprzez mikrof » 28 wrz 2014, o 23:33

świetny poradnik,dzieki niemu nagralem juz 4 gry i wszystko smiga,dobra robota :spokojestes
User
 
Posty: 7
Konsola: xbox360 20 gb LT 3.0
Podziękowania: 1

Re: [Poradnik] Nagrywanie gier XGD2/XGD3 Xbox 360 od podstaw na różnych nagrywarkach

Postprzez morf81 » 28 wrz 2014, o 23:36

Ładnie napisane. Nie nagrywam płyt, ale łapka leci ;)
Avatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 5895
Konsola: Xbox One Slim, Xbox 360 Slim
Podziękowania: 1991

Re: [Poradnik] Nagrywanie gier XGD2/XGD3 Xbox 360 od podstaw na różnych nagrywarkach

Postprzez daniel100 » 11 paź 2014, o 18:16

Witam jak ustawić w Imgburn w zakładce I/O buffer size 512 mb? Mi przeskakuje co 4 mb i tak mam 513 mb a w read buffor size mam 512 mb. Jak ustawić tak żeby było po 512 mb i tu i tu ? Proszę o pomoc
User
 
Posty: 89
Podziękowania: 1

Re: [Poradnik] Nagrywanie gier XGD2/XGD3 Xbox 360 od podstaw na różnych nagrywarkach

Postprzez IceG » 11 paź 2014, o 18:22

daniel100 napisał(a):Witam jak ustawić w Imgburn w zakładce I/O buffer size 512 mb? Mi przeskakuje co 4 mb i tak mam 513 mb a w read buffor size mam 512 mb. Jak ustawić tak żeby było po 512 mb i tu i tu ? Proszę o pomoc


Strzałką na klawiaturze się przeskakuje co 1MB :) odpowiednio lewo lub prawo.
[Zarejestruj się lub zaloguj, by widzieć linki]
Obrazek
Obrazek
[Zarejestruj się lub zaloguj, by widzieć linki]
Avatar użytkownika
Ekspert
Autor tematu
 
Posty: 970
Lokalizacja: ラドム
Konsola: Slim LT3.0 / 320GB / KINECT | iHas B/EU+S18LBK
Podziękowania: 578

Re: [Poradnik] Nagrywanie gier XGD2/XGD3 Xbox 360 od podstaw na różnych nagrywarkach

Postprzez daniel100 » 11 paź 2014, o 18:26

Dzięki a przy nagrywaniu płyt Platinum perform OPC before write ma być wyłączone?
User
 
Posty: 89
Podziękowania: 1

Re: [Poradnik] Nagrywanie gier XGD2/XGD3 Xbox 360 od podstaw na różnych nagrywarkach

Postprzez IceG » 11 paź 2014, o 18:32

daniel100 napisał(a):Dzięki a przy nagrywaniu płyt Platinum perform OPC before write ma być wyłączone?


Jak nagrywarka pozwoli Ci na prędkość 2,4x to bez OPC, jak 4x to z OPC włączonym.
[Zarejestruj się lub zaloguj, by widzieć linki]
Obrazek
Obrazek
[Zarejestruj się lub zaloguj, by widzieć linki]
Avatar użytkownika
Ekspert
Autor tematu
 
Posty: 970
Lokalizacja: ラドム
Konsola: Slim LT3.0 / 320GB / KINECT | iHas B/EU+S18LBK
Podziękowania: 578

Re: [Poradnik] Nagrywanie gier XGD2/XGD3 Xbox 360 od podstaw na różnych nagrywarkach

Postprzez daniel100 » 11 paź 2014, o 18:52

Wszystko ustawione tak jak w twoim poradniku a i tak jest jakiś problem oto wpis z loga
I 19:35:35 ImgBurn Version 2.5.8.0 started!
I 19:35:35 Microsoft Windows XP Professional (5.1, Build 2600 : Dodatek Service Pack 3)
I 19:35:35 Total Physical Memory: 1 047 020 KiB - Available: 107 080 KiB
W 19:35:35 Duplex Secure's SPTD driver can have a detrimental effect on drive performance.
I 19:35:35 Initialising SPTI...
I 19:35:35 Searching for SCSI / ATAPI devices...
I 19:35:35 -> Drive 1 - Info: DTSOFT BDROM 1.05 (H:) (Virtual)
I 19:35:36 -> Drive 2 - Info: ATAPI iHAS124 B AL0S (I:) (ATA)
I 19:35:37 -> Drive 3 - Info: TSSTcorp CDDVDW SH-224DB SB01 (G:) (ATA)
I 19:35:37 -> Drive 4 - Info: HX6142Y ANR739L 2.0B (D:) (SCSI)
I 19:35:37 Found 1 DVD-ROM, 2 DVD±RW/RAMs and 1 BD-ROM!
I 19:35:47 Operation Started!
I 19:35:47 Source File: F:\Nowy folder (2)\Lost Planet 3 X360.dvd
I 19:35:47 Source File Sectors: 4 267 015 (MODE1/2048)
I 19:35:47 Source File Size: 8 738 846 720 bytes
I 19:35:47 Source File Volume Identifier: DVD_ROM
I 19:35:47 Source File Volume Set Identifier: 413ec000MS UDFBridge
I 19:35:47 Source File Application Identifier: CDIMAGE 2.45 (12/06/2000 TM)
I 19:35:47 Source File Implementation Identifier: Microsoft CDIMAGE UDF
I 19:35:47 Source File File System(s): ISO9660; UDF (1.50)
I 19:35:47 Destination Device: [2:1:0] ATAPI iHAS124 B AL0S (I:) (ATA)
I 19:35:47 Destination Media Type: DVD+R DL (Disc ID: RITEK-S04-66)
I 19:35:47 Destination Media Supported Write Speeds: 2,4x
I 19:35:47 Destination Media Sectors: 4 267 040
I 19:35:47 Destination Media L0 Data Zone Capacity: 2 133 520 (Changeable: Yes)
I 19:35:47 Write Mode: DVD
I 19:35:47 Write Type: DAO
I 19:35:47 Write Speed: 2,4x
I 19:35:47 DVD+R DL Reserve Track: No
I 19:35:47 Link Size: Auto
I 19:35:47 Lock Volume: Yes
I 19:35:47 Test Mode: No
I 19:35:47 OPC: No
I 19:35:47 BURN-Proof: Enabled
I 19:35:47 Write Speed Successfully Set! - Effective: 3 324 KB/s (2,4x)
I 19:35:47 Book Type Setting: DVD-ROM
I 19:35:47 Advanced Settings - Force HT: No, Online HT: No, OverSpeed: No, SmartBurn: Yes
I 19:35:47 CD/DVD Life Record Count: 582 - CD/DVD Record Count: 20
I 19:35:47 Optimal L0 Data Zone Capacity: 2 133 520
I 19:35:47 Optimal L0 Data Zone Method: Copied From Original Disc
W 19:35:47 Set L0 Data Zone Capacity Failed! - Reason: Invalid Field in Parameter List
I 19:35:47 L0 Data Zone Capacity - Effective: 2 133 520
I 19:38:57 Filling Buffer... (512 MiB)
i na tym koniec czas leci a postępu nagrywania nie ma
User
 
Posty: 89
Podziękowania: 1

Następna strona

Powrót do Poradniki/Tutoriale

Kto przegląda temat

Użytkownicy przeglądający ten temat: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość